tady měl být obrázek...

Menu:

Co je nového?

Právě zpracováváme galerii a kroniku za rok 2019.

Více...

M&M reality

Více...

AutoCont

Více...

Kofola

Více...

 
Facebook

Něco navíc:


Za jak dlouho začne tábor?

Více...


Odkazy:

arrow Česká tábornická unie
arrow ČTU Šumperk
arrow LDT Kamarádi
arrow Duhové prázdniny

Více...

 

ill title Kronika


Tábor 2018

Den I – neděle 1. 7. 2018
Tak nám tábor začal a postupně přijely všechny děti. Po tom, co se ubytovaly ve svých stanech, které budou na 14 dní jejich novým domovem, se jim představil celý táborový personál. Následně byly seznámeny s táborovým řádem a fungováním tábora celkově. Zahrála se nějaká ta seznamovací hra, aby si dítka zapamatovala jména svých nových kamarádů. Následovala hra, díky níž děti získaly své oddílové názvy. O to komplikovanější to bylo, že ještě nebyli obeznámeni s tím, kdo je v jakém oddílu a s kým. Navečer byl zapálen úvodní táborový oheň, u něhož byli seznámeni s celotáborovou hrou a jednotlivci byli zařazeni do oddílů a přiřazeni k vedoucím. V noci již děti měly první hlídky.
Dali (HVT)

Den II – pondělí 2. 7. 2018
Ráno nás probudilo vykecávání Patrika, Richarda a Petry. Kvůli tomu potom museli běhat s kládou kolem stanů… A také jsme na ně museli čekat s rozcvičkou, na které pak polovina z nás málem poumírala. Když už jsme poumírali, následovala úžasná snídaně od Haryho a Mojo! Byl chleba s medem, „MŇAM“! Jako dopolední program bylo malování štítů a vymýšlení pokřiku pro oddíl. Docela dlouho nám to trvalo, takže jsme snědli oběd (kuře s brambory) a v odpoledním klidu jsme dodělávali své štíty a pokřiky. Po odpoledním klidu jsme po oddílech chodili na tři stanoviště, kde jsme se učili polské klíče, morseovku a orientaci v mapách a práci s buzolou. Bohužel jsme vše nestihli, tak se to dodělávalo další den. Večer proběhl večerní nástup, kde se probíraly organizační věci. Nastupovali jsme ve slavnostních tričkách, s šátky a turbánky, což jsme všechno dostali na ranním nástupu. Jelikož se to trochu protáhlo, šli jsme si hned vyčistit zuby a spát.
Kačka Ž.

Den III – úterý 3. 7. 2018
V úterý dne 3. 7. nás vzbudila Anet, jinak řečeno Pajunk. Rozcvičku jsme měli v kruhu a každý musel předvést jeden cvik. Když ho nic nenapadlo, všichni jsme dřepovali. Po rozcvičce jsme si všichni šli vyčistit zuby a umýt ruce. Na snídani byl chleba s mazacím sýrem. Když jsme se nasnídali, šel každý do svého stanu, aby si uklidil a měl hodně bodů při bodování stanů. Pak jsme měli ranní nástup, na kterém vedoucí vyhlašují nejvtipnější odpověď na otázku dne a někdy i výsledky her z předchozího dne. Na táboře bychom měli umět šifry, práci s mapou a buzolou. Takže jsme se to dopoledne učili, protože v pondělí se to všechno nestihlo. Svačinka byla v průběhu učení šifer. To jsme měli croissanty. Na oběd jsme od našeho kuchaře Haryho a pomocnice Mojo dostali špagety se sýrem a omáčkou z mletého masa. Všichni si pochutnali. Odpolední klid byl pospávací. O dvě hodiny později se konal rytířský turnaj na několika stanovištích (dekomlat, jízda na koni, souboj se štíty, lukostřelba, srážení lahví řemdihem.) K večeři bylo skvělé rizoto. Kuchyň musíme pochválit. Na závěr dne nás čekala volná zábava, večerní hygiena a sladký spánek.
Terka H. „Elfka“ a Jasmína M.

Den IV – středa 4. 7. 2018
Vstávali jsme v 7 ráno. Převlékli jsme se z pyžam, vylezli jsme ze stanů a měli jsme rozcvičku, která byla lehčí, protože nás čekal celodenní výlet na Vikštejn. Dozvěděli jsme se o něm ze zprávy, která visela na stožáru uprostřed tábora. Vyšli jsme po snídani. Čekala nás 13,5 km dlouhá cesta. Na konci cesty jsme od zdravušky dostali nanuka a dolila nám pití. Na zřícenině hradu Vikštějn jsme hledali prastarého templáře, kterého hrál Dali, aby nám poradil, jaký je lék proti moru, který nás trápí. Také nám dal za úkol najít nákres svatého Grálu, který prý celý tábor máme strážit (…ale už první den nám jej ukradli, protože hlídka špatně hlídala.) Zpáteční cestu jsme si zkrátili pomocí autobusu. Já a Richie jsme šli popředu a hlásili jsme auta, která jela naproti nám. Když jsme přišli, těšili jsme se na večeři, na kterou jsme dostali segedínský guláš s knedlíkem. Všichni si velmi pochutnali a přejedli se. Byli jsme moc rádi, když jsme se konečně dostali do postele, protože celý výlet byl náročný a mnoho z nás si z něj odneslo mnoho puchýřů na nohou a smradlavých ponožek.
Patrik P. a Richie T.

Den V – čtvrtek 5. 7. 2018
Ráno nás probudil budíček, po kterém následovala rozcvička. Byla dost jednoduchá a hlavně zábavná… Po rozcvičce se všichni odebrali k chutné snídani od Haryho. K snídani jsme dostali chleba s vajíčkovou pomazánkou a bílou kávou. Po snídani jsme měli za úkol vymyslet šifru pro jiný oddíl. Týmy vymýšlely šifry s morseovkou psanou v pile atd. Následovala svačinka, na kterou se všichni moc těšili, protože jsme byli unavení ze psaní. Po dopolední svačině jsme se museli všichni vrátit k „nekonečnému“ šifrování… Děti bavilo šifry vymýšlet, ale nebavilo je to přepisovat… Samozřejmě jako každý rok k nám do tábora přijela návštěva. Letos to byl Kid (který přijíždí pokaždé.) Potom, jak se dopsaly šifry, vyrazily všechny oddíly na vynikající zeleninovou polévku, smažený květák, brambor a třešňový kompot. Po jídle se sešli všichni, aby si zahráli kolektivní hry (např. městečko Palermo a jiné podobné hry.) Chvilku před koncem odpoledního klidu se konal nástup na svačinku. Na tu jsme dostali borůvkový jogurt a rohlík. Po snězení svačinky se rozhodlo, že každý z nás si půjde uklidit svůj stan (protože v nich většinou máme nepořádek.) V 19:00 chodíváme na večeři. Tentokrát to byl chléb s máslem a plátkovým sýrem. Na večeři jsme si pochutnali, protože Hary a Mojo dělají všechna jídla s láskou. Po večeři jsme si zase zahráli městečko Palermo. Následovala příprava na večerní nástup. Po skončení večerního nástupu se děti začaly chystat na večerku. Ve 22:09 už celý tábor spí.
Kája R. „Kakao“

Den VI – pátek 6. 7. 2018
Rozvoz
Vedoucí odvezli děti (každý oddíl na jiné místo.) Jeli jsme po slepu a byla malá pauza, než na svá místa přijely všechny oddíly. Pak jsme byli připraveni. Otevřely se obálky, ve kterých byla buzola a dopis v morseovce. Potom jsme museli vyluštit zprávu a najít na mapě, kde jsme. Také jsme měli za úkol odhadnout azimut do tábora. Cílem bylo se co nejdříve dostat zpátky do tábora. Vyhrál hnědý oddíl.
Boj o vlajky
Boj o vlajky byl super. Měli jsme šátky po kolena, které sloužily jako ocásky a současně životy. Každý oddíl měl svoji vlajku a za úkol bylo sebrat ostatním oddílům jejich vlajku a ostatním hráčům jejich ocásky. Bylo to dokonalé.
Naty S. a Kája K.

Den VII – sobota 7. 7. 2018
Výlet k lomu a přepadení
V sobotu 7. 7. 2018 jsme s táborem „Smaragdový osud“ šli k vodě. Jako první jsme šli cca 10 minut na vlak, jeli jsme vlakem do stanice Svobodnéé Heřmanice a pak jsme museli jít pěšky k lomu. Když jsme přišli, byli jsme dalo by se říci na útesu. Sešli jsme dolů a tam byla úplně křišťálově čistá voda. Asi po 2 hodinách jsme se přesunuli na druhou stranu. Pro mě byl největší zážitek, když jsme šli po kopci, který byl zasypaný kameny (pro mě jakoby kameniště).
Po návratu do tábora jsme se navečeřeli a šli spát. Venku hlídala hlídka (Petra a Kája K.) Když všichni usnuli a Peťa s Kájkou hlídaly, něco se pokazilo.
Dali křičel „Poplach!“ Hnědé družstvo vybíhalo za stany, zelení ke sklípku a žlutí k ohništi. Pak jsme všichni utíkali do jídelny, kde jsme museli vyluštit zprávu v morseovce a zjistili jsme, že nám chybí Petra. Dostali jsme mapu a podle ní jsme pak šli. Byl v tom ale malý háček. Po cestě jsme plnili úkoly:
1. Střelba airsoftovou puškou do balónků
2. Ošetřování Ivy, která měla údajně zlomenou ruku a šíp v koleni
3. Přelézání řeky (bez vody) po laně
4. Finále: Patrik a Richie bojovali o sklípek a poté i o Petru s jejími únosci
Eliška D.


I v zápisu z dalšího dne je část věnována opět nočnímu přepadu, který chtěla pisatelka také popsat svými slovy.

Den VIII – neděle 8. 7. 2018
V neděli kolem 1 ráno nás probudil Dali, že nám chybí Blondie, jinak se jmenuje Petra. Když jsme šli do jídelny, byl na stole vzkaz s tím, že ji unesli a byla u toho i mapa, kam máme jít. Po vyluštění jsme vyrazili hledat Petru. Byli tam nějací chlapi s maskami na hlavě a zadali nám úkol sestřelit balónek zbraní. Při střílení balónek trefil Richard, Patrik a Jasmína. Na další zastávce jsme lezli po laně a nesměli jsme spadnout, jinak by nás „snědl krokodýl.“ Když jsme všichni přelezli, měli jsme za úkol přenést Ivu kousek na nosítkách, ale předtím jsme jí měli zavázat koleno a ruku. Nic se jí nestalo, ale ta Diverzantka to řekla. Potom jsme měli lézt pod plachtou, kde byl chlap v jožinské masce a chytal nás za nohy. Byla to sranda. Když jsme to všichni ve zdraví přežili, tak šli Richard, Patrik a Iwrin postupně bojovat s jedním z Diverzantů. Bojovali o Petru a sklípek s jídlem. Stejně jsme to nakonec vyhráli. Pak jsme šli zpátky do tábora a Petra nám vyprávěla, co se jí stalo. Nakonec jsme šli spát.
Budíček byl v 10 ráno. K snídani jsme měli vánočku s kakaem. Dopoledne jsme všichni spali. Na svačinu jsme měli meloun. Po svačině jsme dělali blbosti až do oběda. K obědu byla čočková polévka a řízek s bramborem.
Po obědě byl odpolední klid, po kterém jsme šli hrát lesní golf. Zelení byli první, hnědí druzí a žlutí třetí. Měli jsme další svačinu – jablko. Po svačině jsme hráli lesní frisbee. Zelení a žlutí nastejno a hnědí třetí. Na večeři byl chleba s vajíčkem. Když jsme dojedli, hráli jsme tutanou (byly dva týmy naproti sobě a jeden z týmu tutal bez nadechnutí a chytal ostatní. Cílem bylo pochytat co nejvíc z druhého týmu a vrátit se zpátky k tomu svému.) Následovala hygiena a moje nejoblíbenější činnost – spánek.
Terka H. „Elfka“

Den IX – pondělí 9. 7. 2018
Koupaliště
Koupák byl úžasný. Byly tam tobogány, hluboká voda, střední voda a nízká voda pro mimča zvlášť. Jezdili jsme na tobogánech jako zběsilí. Taky jsme se chtěli furt koupat, ale nemohli jsme, protože vedoucí chtěli pauzy nebo jim byla zima. Někteří jsme je nechápali. Byl to nejlepší výlet z celého tábora. Chodili jsme si kupovat hranolky, párky v rohlíku, chipsy. No prostě boží jídlo. Taky jsme hrát mohli plážový volejbal.
Naty S.

Den X – úterý 10. 7. 2018
Den začal budíčkem s hudbou a nám se to líbilo. Dělali jsme rozcvičku a na ní jsme dělali dřepy a kliky, ale holky mohly holčičí a takové věci. Po rozcvičce jsme jedli snídani, oběd a večeři. Na snídani byl chleba s máslem, na oběd rýže s masem. A taky jsme si hráli.
Oli

Den XI – středa 11. 7. 2018
Den jako každý jiný začal budíčkem, který si vzal na starost Iwrin. Rozcvička byla s hudbou. K snídani byl chleba se šunkou a bílá káva. Jako dopolední program bylo napsané Alfa a Beta. Mezi nimi byla čerstvě natrhaná svačinka, kterou byl banán. Po dopoledním programu následoval výborný oběd – gulášová polévka a zapékané těstoviny. V odpoledním klidu jsme se všichni snažili usnout. Odpoledne následoval program Gama. Ke svačince jsme dostali moc dobrý pudink. Jako druhý odpolední program bylo pokračování celého dne – Delta. Na večeři byl chleba se salámem a den završil večerní program, tedy Epsilon. O chvíli později už byla příjemná večerka.
Kája K.

Den XII – čtvrtek 12. 7. 2018
Během dopoledne proběhla poslední etapová hra našeho tábora, ve které se rozhodlo o konečném pořadí startu závěrečného pochodu, který byl naplánovaný na pátek. Při této hře děti běhaly po lese a měly za úkol si zapamatovat písmenko a jeho pozici v tabulce. Toto pak sdělit svému vedoucímu, který vše pečlivě zaznamenal. Takto oddíly získaly informace o zprávě, která měla odstartovat jejich závěrečné putování za Svatým grálem. Během odpoledne probíhalo chystání závěrečného táborového ohně, aby bylo již vše připraveno na slavnostní ukončení tábora.
Kača Ž. (personál)

Den XIII – pátek 13. 7. 2018
Ačkoliv by se mohlo zdát, že pátek 13. je pověstné, pověrami opředené datum, pro naše účely bylo nanejvýš příhodné. Jelikož v pátek 13.10.1307 začalo rozsáhlé zatýkání templářů a zabavování jejich majetku (tzv. rozprášení řádu). A tak toto magické datum mohlo pro náš tábor býti i datem znovuobjevení Svatého grálu.
Dle počtu vítezství oddílů v etapových hrách tyto ráno vyrážely na dlouhou pouť směřující k nalezení Grálu. Cesta byla dlouhá a náročná, ale všichni se k tomuto závěrečnému úkolu postavili hrdě čelem. Na konci poutě čekal první a tedy vítezný oddíl Svatý grál v celé své kráse. Nikdo však nepřišel zkrátka a ostatní oddíly byly odměněny také.
Zbytek odpoledne byl věnován odpočinku po náročné cestě a drobným přípravám k slavnostnímu závěrečnému táboráku.
U táboráku proběhlo závěrečné vyhodnocení ve všech kategoriích, byly předány diplomy a ceny.
Dali (HVT)

Den XIV – sobota 14. 7. 2018
Sobotní plán byl jasný: balit a uklízet. Od rána se dítka balila a uklízela své stany. Proběhl také poslední nástup, na němž byly ze stožáru staženy obě naše vlajky, a to vlajka ČTU a vlajka letošního Smaragdového osudu. Po nástupu si děti s vedoucími rozdělili "kořist" z pokladu získanou předchozí den a pak již všichni vyčkávali příjezdu svých rodičů.
Dali (HVT)